Idos – oceněný systém

Idos jako veřejně dostupný vyhledávač získal v současné verzi prestižní ocenění pro rok 2012, které mu udělila Evropská komise. Soutěž byla vyhlášena EU pro všechny existující vyhledávače a plánovače cest na evropském kontinentu. Soutěže se zúčastnilo v kategorii „ Existující plánovače cest“cca 30 fungujících systémů poskytujících veřejnosti jízdní řády a celkový přehled spojení hromadné přepravy osob. Evropská komise vybírala ty nejlepší evropské multimediální plánovače dopravních spojení. Bylo vybráno 12 nejlepších systémů, o kterých se elektronicky hlasovalo.

Idos a soutěžní kritéria vyhodnocení

Idosjízdní řady splnila většinu soutěžních kritérií na výbornou. Komise spolu s europoslanci při posuzování zaměřili svoji pozornost zejména na návštěvnost a vlastní charakter multimediálních systémů. Dalším kriteriem posuzování byla i více jazyčná dostupnost, aplikovatelnost pro smartphones a další. Mezi rozhodující faktory patřilo i úroveň rezervačních systémů, a to jak autobusové, ale i vlakové dopravě.

Idos aplikace a hodnocení

Idos a jeho webová verze využívá speciální algoritmus, který umožňuje vyhledat spojení větší množství možných spojení. Pouhým kliknutím na předcházející či následující lze získat další eventuální spojení, případně lze získat i detaily o použitelných spojích. Vyhledávání pracuje pouze s daty jízdních řádů. Mimo vyhledávání spojů je možné také prohledávat přehledy odjezdů a seznamy spojů podle linek, připojeny jsou i některé aktuální odkazy např. na Portál jízdních řádů apod. SMS verze obsahuje zatím, jen ty nejzákladnější data tzn. jeden nebo dva spoje.

Výhody:

I přesto, že jízdní řády do budoucnosti mají pořád co v systému zlepšovat a doplňovat, je velkým přínosem pro veřejnost o čemž svědí i jeho vysoká návštěvnost, což se využívá v hojné míře pro reklamní účely.

Nevýhody:

Nezohledňuje aktuální stav provozu ani statistiku dopravy z hlediska přesnosti a pravidelnosti.

Kvalitní plastové jímky je těžké vybrat, dobré jímky, vykrajovátka na perníčky,  nové příbory tescoma. Nová nabídka týdne, nové povinné ručení porovnání